Teknoloji

Ürün Teknolojisi

Bilgisayar ortamında 3 boyutlu ürün tasarımını gerçekleştirmek için CAD yazılımları kullanılmaktadır. FARBA dünya çapında kabul görmüş CAD yazılımları ile müşterilerine hizmet vermektedir.

Estetik ve güvenlik araç satışlarında en önemli unsurdur. Araç dış aydınlatması sürücü ve yayaların uyarılmasını sağlayarak daha güvenli bir sürüş sağlarken aracın görünümünde de önemli yer tutmaktadır. Araç dış aydınlatmasında her bir ünite için farklı aydınlatma değerleri ve dağılımı regülasyonlarca belirlenen aydınlatma performansının yakalanabilmesi için ürünlerde gelişmiş yazılımlar kullanılarak optik tasarım gerçekleştirilmektedir. Tasarımlarda kullanılan optik tasarım teknolojileri aşağıdaki gibidir.

- Reflektör optik, parabolik reflektör, eliptik reflektör, serbest yüzey reflektör optik tasarım teknolojileri,

- Lens optik, fresnel lens, serbest yüzey lens, mercek tasarımı, kollimatör toplam iç yansıtma lens tasarımı, ışık tüpü optil tasarım teknolojileri,

- Reflektör + lens melez optik tasarım teknolojileri,

 

Fotometri Laboratuvarı

Tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmiş olan ürünlerimizin optik performansı Ar-Ge merkezi bünyesinde yer alan ve en güncel teknolojinin kullanıldığı fotometri laboratuvarında ölçülmektedir.

LED tabanlı otomotiv dış aydınlatma sistemlerinin müşteri beklentilerine ve uluslararası tasarım-üretim standartlarına (IPC, ISO, DIN vb.) uygun olarak tasarımları gerçekleştirilir. Sonrasında performans testlerinin (fiziksel, elektriksel ve elektromanyetik testler) uygulanmasının  akabinde üretim fazına geçilir. 
 
Ürünlerin zorlu sıcaklık koşullarında problemsiz çalışmasını sağlamak için tasarım esnasında termal analizler yapılmaktadır. Ampullü ve LED’li ürünlerin analizlerinde CFD (computational fluid dynamics) yazılımları kullanılmaktadır. 
 
Diğer bir önemli konuda yapısal dayanıklılıktır. Ürünlerin zorlu yük ve titreşim koşulları altında problemsiz çalışmasını sağlamak için tasarım esnasında yapısal ve titreşim analizleri yapılmaktadır. Ayrıca ön farlarda yaya güvenliği (pedestrian safety) analizleri de gerçekleştirilmektedir.
 
Lambaların plastik esaslı alt parçalarında uygun ürün ve kalıp tasarımı için kalıp içi akış analizler yapılır.
 

Yukarıda belirtilen Optik tasarımların ve Termal performans beklentilerini karşılayabilmek adına, AR GE Merkezimizde Şematik -  Layout -  Test ve Verifikasyon aşamalarını izleyerek ürünlerimizin elektronik tasarımlarını gerçekleştirmekteyiz.

Tasarımlarımızı; müşterilerin ve uluslararası standartların termal, elektriksel ve elektromanyetik performanslar ilgili kriterlerini baz alarak oluşturmaktayız. Ürünlerimizin elektronik tasarımlarını lineer, SMPS devre tasarım tekniklerini ve gömülü yazılım kullanarak gerçekleştirebilmekteyiz. Proje süresi boyunca tasarımlarımızın elektriksel performans testlerini kendi bünyemizde ve elektromanyetik performans testlerini de uluslararası akredite EMC laboratuarlarında yaparak ürünlerimizin uygunluklarını ölçüyoruz.

 

Elektronik Laboratuvarı

Otomotiv dış aydınlatma ürünlerinin (far, arka stop, refleks, plaka lambası vb.) elektrik ve elektronik performanslarını laboratuvarımızdaki ekipmanlarımız sayesinde gerçekleştirebilmekteyiz.

Yapılan çalışmalar:

- ISO 16750-2 Elektronik Ekipmanların Elektriksel ve Elektronik Testleri

- Müşteri tarafından belirlenmiş Elektriksel ve Elektronik Testler

- Elektronik Kart Modifikasyonları

- Kablo Tesisatı Modifikasyonları