Teknoloji

Sistem Teknolojisi

FARBA SAP Serüveni

Otomotiv ana sanayinin sürekli artan kalite, maliyet ve teslimat beklentilerini karşılamayı amaçlayan ve "sürekli gelişimi" yaşam tarzı olarak benimseyen FARBA ´da, kullanılan ERP çözümlerinin yetersiz kalması sonucu, 2006 yılında yeni bir arayış içine girildi. İş süreçlerinde yaşanan sıkıntıları aşmak için eksiklerini belirleyen FARBA, seçilen kriterler doğrultusunda, kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri olan SAP´nin bilgi birikiminden ve çözümlerinden yararlanma kararı aldı. SAP, mağazadan depoya, masaüstünden mobil cihazlara, ofis çalışanlarından yönetim kuruluna kadar, kişi ve kurumların birlikte daha verimli bir şekilde çalışabilmesini ve rekabette öne geçebilmeleri için gereken iş öngörülerini daha etkili bir şekilde kullanabilmelerini mümkün kılan bir ERP programıdır.

Kavramsal tasarımının ardından SAP projesi, iki faz olarak planlandı. İlk fazda günlük operasyonları yürütmek için gereken MM(Malzeme Yönetimi), PP(Üretim Planlama), SD(Satış ve Dağıtım), FI(Finans), AA(Duran Varlık) ve CO(Maliye Muhasebesi) modülleri, 6 ay gibi kısa bir sürede devreye alınarak Ocak 2007 de kullanılmaya başlandı. SAP projesinin ikinci fazı ise, PM(Bakım Modülü), Ocak 2008 de, HR(İnsan Kaynakları) modülü Ocak 2011 de devreye alınmıştır.

SAP nin MES(Manufacturing Execution System) i olan MII(Manufacturing Integration and Intelligence) ve raporlama araçları olan SAP BW-BO modüllerinin uyarlanması çalışmaları devam etmektedir.